Szerencsére ipari szinteken és egyre több háztartásban kezd elterjedni az alternatív energiaforrások használata. Ezek közé tartozik a napenergia, amely az egyik legkézenfekvőbb megoldás lehet a hagyományos energiatípusok helyettesítésére vagy kiegészítésére.
Nem arról van szó, hogy kiteszünk egy igen megtermett méretű, vízzel töltött lavórt a napra: ennél sokkal modernebb technológiákról, amelyek hosszú távon és nagy mennyiségben tudnak nekünk segíteni. Pedig gyerekkori emlékeimben valóban él egy ilyen kép: nagymamám sokszor a tűző napon hagyta a hideg vízzel teli vájlingokat, hogy aztán később abban a vízben fürödhessünk mi, unokák – így használta a napenergiát. Ha akkoriban léteztek volna a modern vívmányok, nem kellett volna annyira megerőltetnie a hátát a hurcolkodással! Ma már napkollektorok használatával is nyerhetünk meleg vizet (tisztálkodáshoz és mosogatáshoz), sőt, akár a fűtésben is segítségünkre lehetnek.

Meleg vizet pl. sík napkollektorok segítségével tudunk előállítani, amelyek a nap nem látható termikus energiáját hasznosítják. Ilyen módon az éves melegvíz-mennyiség 50-80%-a fedezhető, a nyári napsütéses hónapokban akár a teljes mennyiség is. A használati melegvíz biztosítása mellett a szolár panelek működése úszómedence-fűtésre, valamint a fűtésszezonban fűtésrásegítésre is használható. A síkkollektorok azért is nagyon előnyösek, mert nem igényelnek külső karbantartást, úgy lettek megtervezve és kivitelezve, hogy felhelyezésüket követően ne kelljen rajtuk javításokat végezni. Na de hogyan működik a dolog?
A napkollektor felületének részét képezi egy úgynevezett abszorber, vagyis elnyelő felület, ami a napsugárzás közel kétharmadának használható energiává alakításában játszik fontos szerepet. Ez a réteg egy csővezetékhez kapcsolódik, amely biztosítja a hőáramot az úgynevezett szolár hőhordozó folyadék felé. Ha ez a folyadék elér egy bizonyos hőfokot, akkor beindul egy szivattyú, a folyadék átvezetésre kerül egy bojlerbe, amely bojlerben lévő vizet aztán felmelegíti – és kész is a meleg vizünk!